Укриття над Чорнобильською АЕС наразі знаходиться в критичному стані. Про це повідомляють «Новини Live», посилаючись на The New York Times. ЗМІ нагадують, що 14 лютого поточного року війська РФ вдарили шахедом по укриттю атомної електростанції. Після влучання захисний саркофаг над зруйнованим 4 енергоблоком ЧАЕС тепер під загрозою поступового руйнування.
Фахівці вважають, що конструкцію будували, не враховуючи ризики війни. Так, інженер Ерік Шміман, який 15 років був старшим технічним радником проекту, наголосив, що арка над станцією може протистояти стихійним лихам, але не військовим атакам. Сталева оболонка, яка важить приблизно 40 тис. тонн, має висоту футбольного поля і була профінансована понад 45 країнами на суму 1,7 млрд. доларів, не витримала удару дрона-камікадзе.
Арка не може протистояти військовим атакам
Безпілотник пробив діру в укритті і зайнялася водонепроникна мембрана в середині об’єкта. Хоча пожежу на поверхні оперативно здолали, в шарах оболонки тліло до трьох тижнів. Щоб зупинити тління, заливши воду в середину, рятувальники були змушені порушити цілісність зовнішньої оболонки. А згідно задуму проектантів, вона повинна залишатися сухою, щоб не зазнати корозії.
Аж 7 березня займання повністю ліквідували. В наслідок атаки було пошкоджено приблизно половину північної частини арки. Хоча радіаційний фон у нормі, руйнувати укриття почала волога. Арку необхідно буде замінити, але, за словами фахівців, це практично нереально, бо коштуватиме сотні мільйонів доларів. За допомогою ізоляційних матеріалів проблему можна вирішити тільки тимчасово.
Фото: ДСНС.
